Jak vybrat správnou matraci

S výběrem nové postele se dříve či později budete muset vypořádat s důležitou otázkou, jak správně vybrat matraci. Pojďte se s námi přesvědčit, že proces výběru matrace (ať už pro vás, pro starší rodiče, prarodiče nebo vaše děti) není tak děsivý, jak se mnohdy může zdát. Připravili jsme základní přehled a několik tipů, které vám s výběrem té nejlepší matrace přesně podle vašich představ mohou pomoci.

Než začnete s výběrem

Zamýšlíte-li se nad tím, jakou vybrat matraci, měli byste si nejdříve ujasnit několik bodů, které jsou pro správný výsledek klíčové:

 • Oblíbená spánková pozice
  • Správná matrace by měla vašemu tělu poskytovat správnou oporu ve všech spánkových pozicích:
  • Pokud nejraději spíte na zádech, pravděpodobně pro vás bude nejlepší volbou tvrdá matrace. Měkčí typy nedokáží páteř při spaní na zádech dostatečně podepřít do správné pozice.
  • Pro spaní na boku se naopak měkčí matrace hodí dokonale. V této pozici se totiž vytváří nadměrný tlak na boky a ramena a správná matrace jej dokáže zmírnit. Vhodnou volbou může být kvalitní matrace z paměťové pěny.
  • Lidem, kteří nejraději spí na břiše, bude vyhovovat pevná matrace, která tělo dostatečně podepře a nedovolí, aby se do ní příliš zabořilo. Tvrdý podklad zároveň eliminuje bolest v oblasti bederní páteře.
  • Střídáte během spánku různé polohy? Středně tvrdá až tvrdá matrace (např. pružinová) by pro vás měla být tou pravou. Určitě nevybírejte matraci z paměťové pěny – ta není vhodná pro časté otáčení.
 • Tělesná konstituce
  • Osobám s nižší hmotností bude pravděpodobně nejlépe vyhovovat středně tvrdá nebo měkká matrace. Lidé s vyšší váhou naopak ocení tvrdou matraci s dostatečnou výškou, která dostatečně podepře celé tělo. Důležitá je také odpovídající nosnost matrace.
 • Bolesti během spánku
  • Trápí vás po každém probuzení bolest beder nebo krční páteře? Možná vám stávající matrace nedokáže poskytnou dodatečnou oporu. V tomto případě je určitě vhodné se co nejdříve začít zabývat tím, jak vybrat matraci na bolavá záda. Podle odborníků jsou pro osoby s bolestmi zad vhodné velmi tvrdé, popřípadě středně tvrdé matrace.
 • Typ postelového roštu
  • Některé matrace se nedají s určitým typem roštu používat. Pro jaký typ roštu je vámi vybraná matrace vhodná si vždy můžete ověřit v popisu produktu.

Typy matrací: z jakého materiálu vybrat matraci?

Matrace se rozdělují právě podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené. K základním typům patří:

Dělení matrací podle jiných vlastností

Ať už je matrace pružinová nebo pěnová, může spadat i do následujících podkategorií:

 • Zdravotní matrace
  • Jsou certifikované, mívají speciální vlastnosti a především jsou zárukou zdravého a pohodlného spánku. Vyberte si například z nabídky antibakteriálních matrací, které jsou šetrné k dětské i dospělé pokožce. Pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko jsou vhodné antidekubitní zdravotní matrace, jež eliminují riziko vzniku proleženin a jsou prodyšnější než jiné modely.
 • Zónové matrace
  • Matrace může mít až 7 různých zón, které se liší svou tvrdostí. Díky tomu dokáže tělo během spánku podpírat v nejvíce zatížených částech, například v oblasti krční páteře, beder nebo kyčlí. Správně podepřené části těla si pak během noci dokonale odpočinou.

Tvrdost matrace: stupnice

V našem e-shopu můžete nakupovat matrace o tvrdosti 1–4, kdy 1 označuje nejměkčí matraci a 4 matraci nejtvrdší. Pokud si nejste stoprocentně jisti tím, jaká tvrdost matrace by vám mohla vyhovovat, doporučujeme zvolit si oboustrannou matraci se dvěma různými tvrdostmi. Vybrat si můžete univerzální střední cestu, tedy matrací s tvrdostí 2 a 3, která by měla vyhovovat většině zákazníků.

Potah matrace

U jednotlivých matrací si můžete při nákupu vybrat potah podle přání. Všechny potahy jsou pratelné a dají se z matrace snadno sundat díky praktickému zipu, který potah rozdělí na dvě části.

Základní "Úplet" a "Aloe Vera" jsou bez příplatku. Značkové, jako jsou Lyocell, Medicott, SilverGuard, Aloe Vera nebo voňavý potah s obsahem levandule, mají speciální úpravu pleteniny, která bez jakýchkoliv chemických přísad chrání před roztoči, bakteriemi a mnoha plísněmi. Navíc výborně odvádějí vlhkost od těla, rychle vysychají a jsou příjemné na dotyk. Podrobné informace vždy najdete v záložce Potahy na matrace, která se nachází u každého produktu.

Rozměr matrace

Rozměr matrace musí odpovídat rozměru postele, respektive roštu. Proklikněte se rovnou do požadované kategorie a vybírejte si z matrací v potřebné velikosti:

Nosnost matrace

V našem sortimentu najdete kvalitní matrace pro všechny váhové kategorie. Správně zvolená matrace musí mít i správnou nosnost – jedině tak totiž dokáže během vašeho spánku poskytnout dostatečnou oporu a prodloužíte i životnost matrace. Vždy doporučujeme volit matraci s o něco vyšší nosností, než je vaše aktuální hmotnost.

Jak vybrat matraci: FAQ

Níže jsme pro vás shrnuli odpovědi na nejčastější dotazy týkající se výběru matrací. Pokud si ani po jejich přečtení nebudete s výběrem vědět rady, neváhejte a kontaktujte nás. Zastavit se můžete také na naší prodejně v Bystřici pod Hostýnem.

Jak vybrat matraci na bolavá záda?

Bolavá záda rozhodně ocení tvrdší matraci, která dostatečně podepře problematické partie a poskytne jim pevnou oporu. S bolestí zad si dobře poradí matrace se speciálními zónami.

Jak vybrat matraci do postele pro dva

Jedna velká matrace v rozměru dvoulůžka sice může působit romanticky, ale všeobecně se doporučuje používat do manželské postele matrace dvě. Důvod je jednoduchý: na dvou rozdělených matracích vás během spánku nebude rušit převalování partnera a navíc si každý z vás může vybrat matraci s vlastnostmi, které mu vyhovují.

Výška obou matrací by ale měla být stejná pro dosažení jednotného vzhledu. Pokud máte na pohodlný spánek stejné požadavky, vyberte si z výhodných matrací 1+1 zdarma.

Jak si vybrat matraci na spaní na boku/na zádech/na břiše

Pro různé spánkové pozice je důležitá správná tvrdost matrace. Doporučení ke správnému výběru jsme pro vás shrnuli v první části textu, zde ještě krátké připomenutí:

 • Spaní na boku: vhodná je měkká až středně tvrdá matrace.
 • Spaní na břiše nebo častá změna polohy: vhodná je středně tvrdá matrace.
 • Spaní na zádech: nejvhodnější je tvrdá matrace.

Jak vybrat matraci pro seniory?

Matrace pro seniory by měla být dostatečně vysoká, aby se z ní dobře vstávalo (v kombinaci s výškou postele ideálně dosahující výšky kyčlí). Pro starší osoby jsou vhodné spíše měkčí matrace, volitelně s antibakteriálními vlastnostmi a dobrou prodyšností (zdravotní matrace).

Pro osoby upoutané na lůžko rozhodně volíme antidekubitní matrace, které omezují vznik proleženin.

Která matrace je nejlepší? Jaký typ matrace je nejlepší?

Na tyto otázky nelze jednoznačně odpovědět. Nejlepší matrace představuje pro každého něco jiného. Při výběru se zaměřte na oblíbenou spací polohu, požadavky na prodyšnost, cenu, nosnost a speciální vlastnosti. Univerzální volbou může být zónová pěnová matrace se střední tvrdostí.

Kdy je potřeba vyměnit matraci?

Životnost matrace je v průměru 5–15 let. Připadá vám to jako velký rozptyl? Je to tak. Proto je třeba matraci pravidelně kontrolovat a v momentě, kdy přestane být pohodlná (respektive když se v nejvíce zatížených částech takzvaně proleží), je čas na její výměnu.

Životnost matrace lze prodloužit pravidelnou údržbou (praním potahu na vysokou teplotu) a také volbou správné nosnosti.

Z jakého materiálu vybrat matraci?

Jednotlivé typy materiálu matrací jsme pro vás přehledně shrnuli výše. V současné době patří k nejoblíbenějším pěnové matrace.

Jak se pozná kvalitní matrace?

Za nejkvalitnější matrace se obecně považují zónové matrace. Kvalitní matrace by ale zejména měla co nejlépe vyhovovat vašim požadavkům.

Vyberte si správnou matraci rychleji díky praktickému filtrování

Máte po přečtení článku alespoň základní představu o tom, jaká matrace by pro vás mohla být tou pravou? Využijte filtr v záhlaví kategorie, nastavte si požadované cenové rozpětí, nosnost, rozměr, tvrdost, výšku matrace, typ matrace nebo počet zón a vybírejte si rovnou z produktů, které vyhovují vašim představám.

Speciální úpravy matrací a matrace na míru

Rádi pro vás zajistíme úpravu rozměrů u vybraného modelu matrace, prodloužení i rozšíření nebo přidání 3D pásky pro lepší prodyšnost. Stačí kliknout na poptávkové tlačítko v detailu produktu a sdělit nám své představy.